سر دبیر جدید مجله (24-10-1401)

با پیشنهاد انجمن فیزیک ایران و تایید کمسیون نشریات وزارت عتف آقاى دکتر رضا عسگرى، استاد پژوهشگاه دانش هاى بنیادى و عضو هیات دبیران مجله پژوهش فیزیک ایران ، به عنوان سردبیر جدید مجله پژوهش فیزیک ایران انتخاب شدند 

ایشان جانشین دکتر سید محمد امینى مى شوند که بیش از ٢٥ سال در این سمت بودند.

 

افزایش هزینه نشر مقاله

با تصویب هیات مدیره انجمن فیزیک ایران از تاریخ اول تیرماه ١٤٠١ هزینه نشر مقاله در مجله پژوهش فیزیک ایران به قرار زیر است.

براى اعضاى انجمن فیزیک ایران   ١٢٠٠٠٠٠٠ریال

براى سایرین   ١٥٠٠٠٠٠٠ریال

 

 

پیام تسلیت (1401/4/11)

استاد محمدرضا ستاره از داوران فعال و دقیق مجله، متاسفانه در اول خرداد ماه سال ۱۴۰۱ در مسیر بیجار به دیواندره دچار سانحه تصادف شد و پس از تحمل بیش از یک ماه درد و رنج ناشی از اتفاق ناگوار و چندین عمل جراحی، ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۱ در بیمارستان امام خمینی تهران دار فانی را وداع گفت.

مجله پژوهش فیزیک درگذشت این استاد فقید را به جامعه علمی کشور ، خانواده داغدار ایشان، و همه دانشجویان و همکاران وی تسلیت می گوید. روحش شاد و یادش گرامی باد.

 
 
 
 
 
جامعه فیزیک کشور در آستانه ی روز معلم، بزرگمردی را از دست داد. معلم و پژوهشگر بزرگی که به دانش و آگاهی و نیز جدیت و صداقت در میان فیزیک‌پیشگان شهره بود و در تربیت نسل جدید دانش‌پیشگان کشور نقش بسیار برجسته‌ای داشته است. درگذشت دکتر ناصر نفری را به‌خانواده ایشان، جامعه فیزیک کشور، همکاران و دانشجویانش تسلیت می‌گویم.
محمدرضا اجتهادی
رئیس انجمن فیزیک ایران
 
 
 
دبیر اجرایی جدید(1400/9/27)
با حکم آقای دکتر صفوی معاونت پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان آقای دکتر ظفراله کلانتری به عنوان دبیر اجرایی مجله پژوهش فیزیک ایران منصوب شدند. برای ایشان در مسئولیت جدیدشان آرزوی موفقیت می‌کنیم.

 

 

 
 
پیرو مصوبه‌ی سال 1399 هیئت مدیره انجمن فیزیک ایران مبنی بر دریافت هزینه انتشار از مقاله‌های پذیرفته شده در مجله پژوهش فیزیک ایران که از آغاز دی‌ماه ۱۳۹۹به مجله فرستاده شده‌اند، تخفیف هزینه انتشار برای هر مقاله تا پایان سال ۱۴۰۰ تمدید شد.

هزینه یک میلیون تومان است که تا تاریخ فوق برای این هزینه ۴۰% تخفیف درنظر گرفته شده است.

اعضای انجمن فیزیک ایران که حق عضویت امسال را پرداخت کرده‌ باشند، به جز تخفیف اشاره شده در بند بالا، ۳۰% تخفیف خواهند داشت که این تخفیف شامل نویسنده مسئول مقاله است و محدودیتی برای تعداد مقاله‌های فرستاده شده درنظر گرفته نمی‌شود.

 عضو جدید هیأت دبیران مجله‌ٔ پژوهش فیزیک ایران(1400/2/6)

با کناره گیری جناب آقای دکتر هادی سلامتی از هیات دبیران مجله، با دعوت هیات مدیره انجمن فیزیک ایران آقاى دکتر پرویز کاملی استاد دانشگاه صنعتی اصفهان به جمع هیات دبیران مجله پیوست. برای ایشان در مسئولیت جدیدشان آرزوی موفقیت می‌کنیم.

 

 

 

نشست اعضای انجمن در گردهمایی سراسری فیزیک ایران ۱۳۹۹ (۱۳۹۹/۱۰/۱۷)

 
در گردهمایی سراسری فیزیک ایران که ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹ به صورت برخط برگزار شد. علاوه بر ارائه مقالات چاپ شده توسط اعضای پیوسته انجمن، از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹، نشست اعضای انجمن برگزار شد.
در این نشست از سه پیشکسوت فیزیک آقایان دکتر یوسف ثبوتی، دکتر فرهاد اردلان و دکتر سیدمحمد امینی قدردانی شد و سپس آقای دکتر هادی خانیکی سخنرانی با موضوع کرونا، جامعه و انجمن‌های علمی ایراد  کردند.

سایر علاقه‌مندان می‌توانند از طریق کانال آپارات انجمن، نشست رامشاهده کنند.
 

 

عضو جدید هیأت دبیران مجله‌ٔ پژوهش فیزیک ایران(99/8/28)

 

با دعوت هیات مدیره انجمن فیزیک ایران آقاى دکتر بابک شکرى استاد دانشگاه شهید بهشتى به جمع هیات دبیران مجله پیوست. امید است این انتخاب به بررسى مقاله هاى شاخه پلاسما سرعت بیشترى دهد.

 

دریافت هزینه انتشار برای مقاله های پذیرش شده در مجله پژوهش فیزیک ایران (۱۳۹۹/۰۸/۲۸)

 

بنا به تصویب هیئت مدیره انجمن فیزیک ایران، از مقاله‌هایی که از آغاز دی‌ماه ۱۳۹۹به مجله پژوهش فیزیک ایران فرستاده می‌شوند پس از پذیرش، هزینه انتشار دریافت خواهد شد.

 

هزینه انتشار برای هر مقاله یک میلیون تومان است که تا شش ماه برای این هزینه ۳۰% تخفیف درنظر گرفته شده است.

 

اعضای انجمن فیزیک ایران که حق عضویت خود را پرداخت کرده‌اند، به جز تخفیف اشاره شده در بند بالا، ۳۰% تخفیف خواهند داشت که این تخفیف شامل نویسنده مسئول مقاله است و محدودیتی برای تعداد مقاله‌های فرستاده شده درنظر گرفته نمی‌شود.

 

 

 

 

مقاله حذف شده 99/7/29

 

 "بررسی ناپایداری موج‌چگالی و استتار ناخالصی در ساختارهای دو لایه‌ای بر پایة گرافین/ حذف شده "          

 

این مقاله بنا به درخواست نویسنده دوم و تصویب هیات دبیران مجله در تاریخ ٢٤/٧/٩٩از مجموعه انتشارات مجله حذف شده است.

 

نویسنده اول بدون اطلاع و اجازه از نویسنده دوم که استاد راهنماى پژوهش نیز بوده است این مقاله را به مجله ارایه کرده بود.

 

 

RETRACTED ARTICLE

Density-wave instability and impurity screening in graphene based double-layer structures/ RETRACT ARTICLE

This article was retracted due to the second author request and conformation of the Editorial  Board of the journal.

The first author submitted the article without the prior knowledge of the second author(supervisor of this research).

 

رتبه بندى جدید مجله 99/6/31 

رتبه بندى مجلات علمى کمسیون نشریات وزارت عتف براى سال ١٣٩٨ انجام شده است، در این رتبه بندى مجله پژوهش فیزیک ایران رتبه بین المللى (بالاترین رتبه ممکن) دریافت کرده است.

این موفقیت را به هیات دبیران ، داوران و نویسندگان مقالات تبریک مى گوییم.

 
 
 
تغییر آدرس نویسنده  99/6/29
خانم هدیه پازوکیان نویسنده اول مقاله A-10-1-661  که در جلد ١٤ شماره ٣ چاپ شده است اعلام کرده اند که نشانى ایشان در این مقاله ناقص منتشر شده و آدرس  کامل "پژوهشکده لیزر و اپتیک. پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، تهران" است.
 
نمایه شدن در Citefactor
99/3/19
 
مجله پژوهش فیزیک ایران از این پس در سامانه Citefactor نمایه می شود.
 

citefactor.org journals indexing

 directory indexing of international research journals
YOUR INDEXING IS CONFIRMED WITH citefactor.org. 
Direct link to your journal is available on CiteFactor   "Iranian Journal of Physics Research" . Indexing team will keep updating this page in future with more relevant information from your journal.

Dear Editorial Board,

We are pleased to announce that your journal,"Iranian Journal of Physics Research" (ISSN/EISSN 6957-1682) was positively evaluated in Citefactor indexing, now journal page is available online,in case of any issue/updates you can mail us at support@citefactor.org. Now you are authorize to use the Citefactor logo. [Download Logo Zip File]

Indexing team will update you regarding research paper indexing shortly, research paper indexing will happen in phases, journal selection done by advisory board and only few journals meeting the selection criteria will be part of each batch/phase depending upon the citefactor scoring.

 

All The Best,
CiteFactor Team

 
 
 
عضو جدید هیأت دبیران مجله‌ٔ پژوهش فیزیک ایران:
 
به پیشنهاد هیأت دبیران مجله‌ٔ پژوهش فیزیک ایران و با حکم رئیس انجمن فیزیک ایران، آقای دکتر منصور حقیقت به جمع دبیران مجله‌ اضافه شدند. حضور ایشان در هیأت دبیران مجله را  خیرمقدم می‌گوییم. آقای دکتر حقیقت هم‌اکنون عضو هیأت علمی بخش فیزیک دانشکدهٔ علوم دانشگاه شیراز هستند و همزمان معاونت پژوهشی پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) را نیز به‌عهده دارند. قطعاً حضور ایشان موجب ارتقای مجله خواهد شد. برای ایشان در مسئولیت جدیدشان آرزوی موفقیت می‌کنیم.

 

راهنمای داوری مقاله های علمی 98/7/2


مقاله های علمی- پژوهشی را پیش از انتشار متخصصانی از همان رشته ارزیابی می کنند. به این کار ارزیابی همتایان ( peer – review) گفته می شود. 
اغلب، برای سادگی، این کار را داوری می نامیم. داوران به طور معمول آموزش کافی برای این کار نمی بینند. به همین دلیل مجله نیچر چندی پیش یک راهنمای داوری به شکل کاربرگ (worksheet) منتشر کرد که از اینجا قابل دریافت است. توضیحات تفصیلی آن را اینجا ببینید.
اگر حوصله هیچکدام را ندارید می توانید نگاهی به خلاصه زیر بیندازید. این راهنما نه تنها برای داوری مقاله که برای تصحیح پایان نامه ها و ارزیابی گزارش ها نیز به کار می آید.
برای داوری مقاله باید سه بار آن را خواند و هر بار به جنبه های متفاوتی توجه کرد.

  • مطالعه بار اول برای به دست آوردن یک دید کلی از مقاله و اهداف آن است. هنگام خواندن یادداشت برداری کنید. اطمینان حاصل کنید که موضوع مقاله در قلمرو مجله است. به بخش هایی از مقاله توجه کنید که در حوزه تخصص شماست. ویراستار مجله انتظار ندارد که شما در همه جنبه های مقاله متخصص باشید. پس از مطالعه سعی کنید برداشت خود را با جزئیات بنویسید. ممکن است مقاله اشتباهی مهلک داشته باشد و شما در همین مطالعه اول متوجه آن بشوید. در این صورت ایرادهای جزئی را فراموش کنید و مقاله را در همین مرحله رد کنید.
  • اگر مقاله اشتباه مهلکی ندارد، مطالعه بار دوم را شروع کنید. در این مرحله به جزئیات فنی توجه کنید: روش، تحلیل و نتیجه گیری. فراموش نکنید که ایرادهای اساسی و جزئی را از هم تفکیک کنید.
  •       1- آیا چکیده و مقدمه به روشنی نیاز به این پژوهش و اهمیت آن را نشان می دهند؟
  •       2- آیا نتایج به روشنی بیان شده اند و با داده ها سازگارند؟ توضیح شکل ها روشن و کامل است؟
  •       3- در بخش نتیجه گیری مقاله، سوالات مطرح شده در مقدمه باید به درستی پاسخ داده شده باشند.
  • در مطالعه بار سوم به نحوه نگارش و ارائه توجه کنید. ممکن است محتوای مقاله خوب باشد ولی نحوه ارائه پیام اصلی مقاله را مخدوش کرده باشد. اگر در مورد نگارش نظر می دهید، نظرتان مستدل و روشن باشد. فقط نگویید بد نوشته شده. برای بهبود نگارش مقاله پیشنهاد مشخص داشته باشید. حتی در مورد پاراگراف بندی و استفاده از علائم اختصاری هم می توانید نظر بدهید. قرار نیست شما متن مقاله را ویرایش کنید اما برخی از این نظرها و پیشنهادها می تواند به بهبود کیفیت مقاله کمک کند و بنابراین بخش مهمی از فرایند داوری است.

اکنون فهرستی از نکات و اصلاحات پیشنهادی خود برای یک ارزیابی کامل تهیه کنید که شامل بخش های زیر باشد:
       1-مقدمه؛ برداشت خود از مقاله را بنویسید و بگویید که آیا مقاله قابل چاپ هست یا خطای مهلکی دارد.
       2-نکات اساسی و کلی
        3-نکات کوچک
       4-نکات پراکنده و پیشنهادهای نهایی
 
متن داوری خود را بخوانید –ترجیحاٌ با صدای بلند. اگر هنگام خواندن نوشته خودتان دچار مشکل شوید، به احتمال زیاد خوانندگان دیگر هم همین مشکل را خواهند داشت. خواندن به این شکل می تواند توجه شما را به این نکته جلب کند که نقدهای شما چه اثری روی شنونده می گذارد. نقد باید سازنده و کمک کننده باشد نه آزار دهنده. داوری می تواند جدی و خشن باشد ولی نه بی ادبانه. قانون طلایی داوری را به یاد داشته باشید:

           مقاله دیگران را چنان داوری کنید که دوست دارید مقاله شما را داوری کنند.
تهیه کننده: کیوان آقابابایی سامانی30/3/98

هیات دبیران نشریه پژوهش فیزیک ایران با حضور در دانشگاه صنعتی اصفهان، بیست و پنجمین سال انتشار این نشریه را گرامی داشتند

در این مراسم که با حضور سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان و دبیران مجله پژوهش فیزیک ایران از دانشگاه های صنعتی اصفهان، صنعتی شریف، شیراز، تبریز، الزهرا، تهران و پژوهشگاه های دانش های بنیادی و انرژی اتمی برگزار شد، از تلاش های 25 ساله دکتر رضا منصوری در سمت مدیر مسئول این نشریه تجلیل به عمل آمد و دکتر عبدالله لنگری از دانشگاه صنعتی شریف نیز به عنوان مدیر مسئول جدید معرفی شد.مجله پژوهش فیزیک ایران که با همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان و انجمن فیزیک ایران انتشار می یابد به تازگی از طرف کمیسیون نشریات علمی کشور به عنوان مجله علمی بین المللی شناخته شده است.گفتنی است، مراسم گرامیداشت بیست و پنجمین سال انتشارمجله پژوهش فیزیک ایران، پنجشنبه گذشته در دفتر نشریات علمی کتابخانه مرکزی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد

98/3/27 تشکر از داوران

داوران رکن اصلی مجله می باشند. با تشکر از این عزیزان، داورانی که تا پاییز 1397 به مجله کمک کرده اند همراه با تعداد مقاله هایی که داوری کرده انددر شماره پاییز 97 مجله به چاپ رسیده و در وبگاه مجله ثبت شده است.(./files/site1/files/list_davaran%285%29.pdf)

97/11/23 مجله پژوهش فیزیک ایران، مجله برگزیده
این مجله از طرف دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان نشریه برگزیده انتخاب شد و مورد تقدیر قرار گرفت .این موفقیت را به نویسندگان مقالات، داوران و هیئت ویراستاران مجله تبریک می گوییم. 
                                                                                                      


97/10/23 مدیر مسئول جدید

با کناره گیری جناب آقای دکتر رضا منصوری از سمت مدیرمسئولی مجله، انجمن فیزیک ایران جناب آقای دکتر عبدالله لنگری (استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف) را به این سمت معرفی کرد و مورد تایید قرار گرفت.


7/9/97 آمار پنج شماره آخر مجله پژوهش فیزیک ایران
دفتر مجله پژوهش فیزیک ایران، آمار پنج شماره آخر این مجله را بررسی کرده‌ است. از بین مقاله‌های پذیرفته شده بیش از نیمی از آنها در کمتر از ۸ ماه نهایی شده‌اند و میانگین زمان بررسی‌ها  6.2 ماه است.
البته بررسی تعداد کمی از مقاله‌ها به بیش از 20ماه رسیده است. که قرار است به زودی با اضافه شدن ویراستاران فعال به هیئت ویراستان مجله مقاله‌هایی که بیش از یک سال در چرخه داوری مانده‌اند تعیین تکلیف شوند.
شایان ذکر است این نتایج مربوط به مقاله‌های پذیرفته شده است و در مورد مقاله‌های رد شده، مدت زمان میانگین بررسی بسیار کوتاه‌تر است.
امید است با افزایش تعداد مقاله‌های منتشر شده در هر شماره، زمان انتظار برای چاپ مقاله‌های پذیرفته شده کمتر شود.

(https://ijpr.iut.ac.ir/files/site1/files/%D9%86%D9%85%D9%88%D8%AF%D8%A7%D8%B1_%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA_new%281%29.pdf?&slct_pg_id=80&sid=1&slc_lang=fa)

97/8/21 مجله پژوهش فیزیک ایران، به عنوان مجله برتر
سیزدهمین همایش بین المللی انجمن ترویج زبان فارسی در استان فارس مجله " پژوهش فیزیک ایران " را به عنوان مجله برتر انتخاب کرد. 

97/1/21 رتبه برتر +A
با تبریک به نویسندگان، داوران و هیات ویراستاران مجله به اطلاع می رسانیم:
در ارزیابی سال 1396 نشریات علمی کشور (http://journals.msrt.ir/?list&sbb=8&sb=3) مجله پژوهش فیزیک ایران رتبه برتر  +A را به دست آورد. متذکر می شویم که تعداد اندکی از نشریات علمی موفق به کسب چنین رتبه ای شده اند.


6/10/96 پوشش Elsevier

  Elsevier تایید کرد که این مجله از سال 2018 به بعد نیز تحت پوشش خواهد بود و نمایه می شود.
96/8/17 اعضای جدید هیات ویراستاران
با دعوت هیات مدیره انجمن فیزیک ایران آقای دکتر کیوان آقابابایی سامانی (دانشگاه صنعتی اصفهان) و آقای دکتر محمود رضا روحانی (دانشگاه الزهرا) به هیات ویراستاران مجله پیوستند
95/12/10 سرقت علمی

مطلع شدیم مقاله " انتشار تپ در تقویت کننده اپتیکی دو عبوری با همپوشانی دلخواه باریکه های لیزر " که در جلد 11 شماره 2، صفحه 117 مجله منتشر شده توسط علیرضا حیدری، فاطمه قربانی و محمد علی قربانی به انگلیسی ترجمه شده و در

Journal of Atomic and Molecular Sciences

جلد 4 شماره 4 بازنشر پیدا کرده است. ما در حال پیگیری برای حذف مقاله از مجله JAMS هستیم.

95/11/13 اعضای جدید هیئت ویراستاران

به دعوت انجمن فیزیک ایران، آقایان دکتر بهروز مراغه چی (دانشگاه صنعتی امیر کبیر ) و دکتر حمید نادگران (دانشگاه شیراز ) به هیئت ویراستاران مجله پیوستند.

 رتبه برتر

در رتبه بندی جدید کمیسیون نشریات علمی کشور این مجله رتبه برتر(+A) را به دست آورده است.

http://journals.msrt.ir/?list&sbb=8&sb=3

.

95/7/8 درخواست از نویسندگان

شما می توانید با ارجاع دادن به مقاله‌های مجله پژوهش فیزیک ایران در مقاله‌های فارسی و انگلیسی خود از این مجله حمایت کنید.

.

94/12/16 دریافت هزینه

هیأت ویراستاران مجله تصمیم گرفته است، از مقاله‌های دریافتی از اول اردیبهشت ماه 1395 مبلغ 1/000/000 ریال برای بررسی و 500/000 ریال برای کمک به هزینه چاپ دریافت دارد. امید است این تصمیم باعث تسریع در بررسی و چاپ مقاله ها شود.

اجرای این تصمیم به زمان دیگری موکول شد.

14/4/94 اعضا جدید هیئت تحریریه

به دعوت هیات مدیره انجمن آقای دکتر هادی سلامتی (صنعتی اصفهان) به هیات ویراستاران مجله پیوستند.

16/3/94سرقت علمی

مطلع شدیم که علیرضا حیدری و محمد علی قربانی با نشانی جعلی

"Institute for Advanced Studies, Tehran 14456-63543"

دو مقاله دیگر از مجله پزوهش فیزیک ایران را پس از ترجمه به انگلیسی در مجموعه Chaos and Complex Systems <http://www.springer.com/gp/book/9783642339134#aboutAuthors>

به نام خود منتشر کرده اند.با تشکر از Paul Abbott که این مورد را نیز گوشزد کرده اند. امید است پیگیری ما باعث حذف مقالات سرقتی از وبگاه مربوط شود.

  1. پیچیدگی LZ سیستم های دینامیکی آشوبی و سیستم شبه تناوبی فیبوناچی. محمدرضا کلاه‌چی، داوود آراسته. جلد 1 شماره 4. صفحات 201 تا 207
  2. شناسایی ترازهای آشوبی بیلیارد استادیوم بر حسب شعاع گردش. بهروز میرزا، مهدی بارزی، حمید مصدق. جلد 6، شماره 4

16/12/93 کسب رتبه برتر

در رتبه بندی اخیر سامانه ارزشیابی نشریات علمی (وزارت علوم http://journals.msrt.ir/?list&upd=1 مجله پژوهش فیزیک ایران با کسب امتیاز 100 ، رتبه برتر را به خود اختصاص داده است.

 16/12/93 آیین نامه انتشار ویژه‌نامه و مقاله‌نامه

آیین‌نامه انتشار ویژه‌نامه و مقاله‌نامه که در جلسه 7/12/93 هیئت ویراستاران تصویب شد، در وبگاه مجله قرار داده شده است.

22/5/93

دعوت از داوران

مجله پژوهش فیزیک ایران برای روزآمد کردن فهرست داوران خود از علاقه مندان در این زمینه دعوت به همکاری می کند.امید است فیزیک پیشگان جوان با توانمندی داوری به این درخواست پاسخ مثبت دهند.

خواهشمندیم یک نسخه از cv خود را که شامل اطلاعات تماس (ایمیل،تلفن همراه) و یک یا چند شماره PACS که نشان دهنده زمینه پژوهشی و انتشارات شما است را به دفتر مجله ijprcc.iut.ac.ir ارسال فرمایید .

 

   10/9/92 سپاسگزاری از داوران

    عامل اصلی موفقیت مجله داوریها و راهنمایی دقیق داوران است. ضمن سپاس از داوران اعلام می کنیم که لیست داورانی که مقاله­ های سه سال گذشته را داوری کرده ­اند در شماره اول جلد سیزدهم چاپ شده است. با سپاس از راهنمایی و حمایت این عزیزان از مجله و نویسندگان به اطلاع می­رسانم که همکاران زیر در این مدت بیش از ده مقاله این مجله را داوری کرده­ اند:

  آقای دکتر سهراب احمدی( دانشگاه تبریز)

  آقای دکتر ناصر تجبر (دانشگاه فردوسی مشهد)

  آقای دکتر رضا ثابت داریانی (دانشگاه الزهرا )

  آقای دکتر محمد خرمی ( دانشگاه الزهرا)

  آقای دکتر محمد مهدی شیخ جباری ( پژوهشگاه دانش­های بنیادی )

دانلود اسامی داوران چاپ شده در جلد سیزدهم، شماره اول، بهار 1392

  6/9/92  نمایه شدن

این مجله از این پس در سایت   CiteFactor   نیز نمایه می شود.

  20/12/91 اطلاعیه حذف مقاله

 اخیرا مطللع شدیم که مقاله "مطالعه مقایسه‌ای فیلم‌های نازک اکسید روی، تهیه شده با روش‌ها مختلف سل - ژل" توسط حسن آبسالان و فرهاد اسمعیلی‌قدسی که در جلد 11 شماره 4، صفحات 423-428 به چاپ رسید، اساسا ترجمه مقاله دیگری از همین نویسندگان است که به زبان انگلیسی در نشریه ACTA PHYSICA POLONICA A, Vol 118 (2010) چاپ شده است. به همین دلیل هیئت ویراستاران مجله تصمیم گرفت تا مقاله از وب‌گاه مجله و مجموعه مقالات این نشریه حذف شود. متذکر می‌شویم که هیچ تقصیری متوجه نویسنده دوم این مقاله، آقای دکتر فرهاد اسمعیلی‌قدسی، نمی‌باشد و نویسنده اول بدون آگاهی ایشان مقاله را مجددا به این نشریه ارائه کرده‌اند.

 6/10/91 سرقت علمی

  پیرو درج خبر سرقت علمی در تاریخ 28/4/91، با کمک دکتر Paul Abbott از دانشگاه University of Western Australia مطلع شدیم که علیرضا حیدری و دیگران حدود 40 مقاله را که بیشتر از مجله پژوهش فیزیک ایران بوده است سرقت کرده و با نام خود و به آدرس مجعول Institute for Advanced Studies, Tehran 14456-63543 به مجلات بین‌المللی ارسال داشته‌اند. با توجه به تماس این مجله با مجله‌های بین‌المللی، خوشبختانه بیشتر آنها اقدام به حذف مقاله‌های سرقت شده از وبگاه خودشان کرده‌اند. ضمن سپاس از این‌گونه مجله‌ها و دکتر پل آبوت ما همچنان در تعقیب موضوع برای حذف همه مقاله‌های سرقت شده از وبگاه‌های مجلات هستیم.

 30/7/91 پوشش Elsevier

 این مجله در سال 2013 میلادی نیز تحت پوشش Elsevier خواهد بود.

 28/4/91 خبر مهم: سرقت علمی

 اخیرا مطلع شدیم که گروهی با آدرس "Institute for Advanced Studies, Tehran 14456-63543" مبادرت به ترجمه کردن بعضی مقالات این مجله به زبان انگلیسی کرده و آن‌ها را در مجله‌های خارجی به نام خود به چاپ رسانده‌اند. از مولفین محترم درخواست داریم که مقاله خود را با مقاله‌های منتشر شده با آدرس فوق مقایسه فرموده و در صورت مشاهده، آن مورد را به اطلاع دفتر مجله برسانند.

 31/2/91 فهرست داوران همکار: فهرست داورانی که مقاله‌های اخیر مجله را داوری کرده‌اند علاوه بر چاپ در مجله جلد یازدهم، شماره چهارم، زمستان 1390 بر روی سایت نیز قرار داده شده است. هیئت ویراستاران مجله ضمن سپاس از کمک و راهنمایی این بزرگواران امیدوار است که این همکاری‌ها گسترش یابد. برای مشاهده اسامی می‌توانید با مراجعه به صفحه اصلی سایت از قسمت "بخش‌های اصلی" و سپس "فهرست داوران همکار" وارد صفحه شده و فایل مورد نظر را بارگذاری فرمایید.

 18/2/91 مقاله‌های پذیرفته شده: از این پس مقاله‌های پذیرفته شده در وبگاه مجله قرار می‌گیرند. پذیرش این مقاله‌ها قطعی است و در شماره‌های آینده به نوبت به چاپ خواهند رسید. برای مشاهده مقاله‌های پذیرفته شده با مراجعه به صفحه اصلی سایت از قسمت "بخش‌های اصلی" و سپس "مقالات در نوبت چاپ" وارد صفحه مربوطه شده و لیست مقالات را مشاهده و فایل آنها را بارگذاری فرمایید.

ارتقاء امنیت وب با وف ایرانی